Index filmov
katalogKatalóg FIFFBA 2008
PDF (9,8 MB)
10. Medzinárodný festival frankofónnych filmov Bratislava 2008
   
 
Sekcie
     
10 sviečok festivalu / Hlavná sekcia Sekcia, názvom pripomínajúca okrúhle výročie nášho festivalu, je pestrým výberom toho najlepšieho zo súčasnej fracúzskej kinematografie. Predstaví filmy, ktoré zožali úspech na tohtoročných Cézaroch, či na významných filmových festivaloch, animované i hrané snímky, komédie aj drámy, filmy pre širokú verejnosť i pre náročného diváka, čisto francúzske snímky, koprodukcie a slovenské predpremiéry. Skrátka, bohatá oslava pre všetkých, ako má byť.

2 dni v Paríži/ 2 days in Paris
Nízkorozpočtový film nakrútený v priebehu 4 týždňov, ktorý získal bleskový úspech na festivale Berlinale 2007. Mladá herečka – režisérka Julie Delpy, nielenže urobila scenár a hudbu, ale i film strihala a produkovala. Do rolí rodičov navyše obsadila svojich skutočných rodičov - hercov Marie Pillet a Alberta Delpyho.
Skafander a motýľ / Le scaphandre et le papillon
Francúzsky film amerického režiséra Juliana Schnabela, s vynikajúcim obsadením získal vo svete už viacero ocenení. Dávame do povedomia najmä Cenu za réžiu na festivale v Cannes 2007, Cézara pre Mathieu Amalrica – Najlepší herec v hlavnej úlohe a Zlaté Glóbusy 2008 za réžiu a Najlepší zahraničný film.
Persepolis
Francúzská režisérka, Marjane Satrapi, narodená v Iráne, napísala a nakreslila prvý iránsky autobiografický komiks, na námet ktorého vznikol tento celovečerný animovaný film. Dielko, ktroré získalo presťížnu Cenu Publika na ostatnom festivale v Cannes, bolo takto ako vôbec prvý animovaný film, nominované na Cézara v kategórii Najlepší film, a zároveň bolo vybrané do reprezentácie Francúzska na Oskaroch v kategórii animovanej tvorby.
Rybí kuskus / La Graine et le mulet
Absolútny víťaz tohoročných Cézarov. Okrem ceny za Najlepší film dominovala táto snímka aj v kategórii Najlepší režisér, Najlepšia ženská herecká nádej a Najlepší pôvodný scenár a svojich 5 nominácií tak premenila na 4 sošky. Ešte predtým však film získal Zvláštnu cenu poroty a Cenu fipresci na festivale v Benátkach 2007, odkiaľ si 20-ročná Hafsia Herzi odniesla Cenu Marcella Mastroianiho za herecký objav.
Ľudská otázka / La Question humaine
Film režiséra Nicolasa Klotza, je znepokojivou reakciou na román francúzskeho autora François Emmanuela. Film je nielen ponurou polemikou nad pracovnou morálkou, ale aj zamyslením sa nad minulosťou. Tento zvláštny a mysteriózny príbeh stojí na dvoch úžasných hercoch: Mathieu Amalric a Michael Lonsdale v plnej forme.
Flandry / Flandres
Režisér Bruno Dumont, známy svojim zobrazovaním drsnej reality rodného severného Francúzska a vizuálne čistými filmami, tak často vyzdvihovanými v Cannes, získal na tomto prestížnom francúzskom festivale opäť Veľkú cenu poroty za svoj, v poradí štvrtý, film Flandry.
Strach(y) z tmy / Peur(s) du noir
Delikatesa pre fajnšmekrov. Kolekcia krátkych animovaných filmov, ktorá sa stala vyhľadávaným cieľom nielen komiksových fanúšikov na celom svete. Film si obľúbili i návštevníci festivalu Sundance, filmového festivalu v Rotterdame či v Ríme a mnoho ďalších.
Čo videli moje oči / Ce que mes yeux ont vu
Dlhometrážny debut režiséra Laurenta de Bartillata Čo videli moje oči je kombináciou trileru a estetickej analýzy. V srdci Paríža, medzi Louvrom a Comédie Française, s napätím sledujeme príbeh mladej študentky dejín umenia, ktorá pátra po tajomnom plátne maliara Antoina Watteaua. Hlavná hrdinka postupne odhaľuje tajomstvá francúzskeho majstra rokoka, okrem toho musí bojovať s pochybnosťami svojho konzultanta a nepredvídateľným konaním záhadného míma...
Boarding gate
Po chaotickom filme Demonlover, režisér Olivier Assayas pokračuje v podobne spletito modernom štýle rozprávania aj vo filme Boarding gate, ktorý obohatil o exotické formálne prvky. Film sa v prvom pláne odohráva okolo femme fatale (Asia Argento) a výrazne pripomína ázíjskú kinematografiu a estetiku B-čkových filmov. Snímka upúta aj svojím nezvyčajným castingom: herec Michael Madsen z Tarantinovho Réservoir Dogs, hudobník Kim Gordon zo skupiny Sonic Youth, hviezdy filmu Stvorení pre lásku Michelle Yeoh a Tony Lung.
Návšteva kapely / La visite de la fanfare
Film Návšteva kapely je debutom mladého izraelského režiséra a scenáristu Erana Kolirina. Snímka bola predstavená v rámci sekcie Un certain regard na festivale v Cannes 2007, odkiaľ si odniesla cenu Coup de Coeur. Toto významné ocenenie je však len začiatkom dlhého, viac ako tridsať miestneho zoznamu cien, ktoré tento film za krátke obdobie dokázal získať na festivaloch na celom svete.